Do zabezpieczenia domu można wykorzystać różne metody. Pierwsze to środki mechaniczne, takie jak ogrodzenia, bramy, okna , drzwi o zwiększonej odporności na włamanie. Druga grupa to urządzenia elektroniczne, do których należą instalacje alarmowe i służące do monitoringu posesji kamery telewizji przemysłowej. Trzeci stopień tworzy ochrona obiektu przez wyspecjalizowaną agencję. Jak dopasować taką wielostopniową ochronę do naszych potrzeb?

Blade
LCD_GY_BK
LCD_GY_BL
LCD_GY_WH
LCD_WH_BK
LCD_WH_BL
LCD_WH_WH
LCD6
prima_64web
INT-KLCDR-BL-min
INT-KLFR-SSW_white-min
INT-KSG-BSB_black-min
INT-SCR-BL-min
INT-SF-BSB_strefowa_black-min
INT-TSH-WSW-min
tsi-int-black&white-min
perfecta_set1-min
PRF-LCD-min
82-290-v2_white-min
pr602lcd-dt_grey-min
prt12_k_grey-min
prt82mf-bk-g_black-min
prt84mf-b-130_black-min
sdc66-g-lock-min
sl2000b_white-min
sl2000f-vp_silver-min
tablica-min
Przede wszystkim powinniśmy określić, czego oczekujemy. Jeśli nasz dom stoi w środku strzeżonego osiedla szeregowców, być może wystarczy nam porządna stolarka i prosty alarm. A nieruchomość pod lasem, którą od najbliższych sąsiadów dzielą setki metrów, warto wyposażyć w lepsze zabezpieczenia elektroniczne i wykupić abonament w agencji ochrony. W rzeczywistości dobór zabezpieczeń jest bardziej skomplikowany, dlatego profesjonalną analizę bezpieczeństwa warto zlecić fachowcowi. Przy doborze systemu masz jednak dużo do powiedzenia.

System kablowy, radiowy lub mieszany

Wybór rodzaju instalacji alarmowej w dużej mierze zależy od tego, jaki dom w nią wyposażamy. W nowo wznoszonych budynkach najczęściej rozprowadza się okablowanie do poszczególnych czujek i elementów systemu na etapie prac instalacyjnych. W budynkach istniejących natomiast popularniejsza jest wersja bezprzewodowa. Jednak wybór trybu komunikacji czujek z centralą alarmową nie powinien być ograniczony tylko do tego aspektu. Istotny jest też sposób komunikacji i nadzoru centrali nad czujkami bezprzewodowymi. W tańszych rozwiązaniach komunikacja jest jednokierunkowa, w lepszych natomiast dwukierunkowa, co podnosi stopień bezpieczeństwa. Centrala nie tylko odbiera sygnały od czujek, ale też sprawdza ich stan. Nowocześniejsze centrale alarmowe można wyposażyć w moduły radiowe, które pozwalają zamontować w jednym systemie oba typy czujek.

Cyfrowe centrale pozwalają zintegrować w jednym systemie elementy czuwające nad bezpieczeństwem domu z urządzeniami automatyki domowej, takimi jak termostaty, przełączniki, czujniki wilgotności, natężenia oświetlenia, deszczu itp.

ZWYCZAJE DOMOWNIKÓW

Ważną kwestią, o której nie można zapomnieć przy planowaniu instalacji alarmowej, jest określenie zwyczajów domowników. Nie chodzi tylko o to, czy i na jak długo wychodzimy z domu, ale też o podjęcie praktycznych decyzji związanych ze sterowaniem systemem. Ustalamy więc, ile osób będzie go obsługiwało i jakie będą miały uprawnienia – np. dzieciom dajemy breloczki do rozbrajania systemu gdy wracają ze szkoły, ale nie mają uprawnień do konfiguracji systemu. Możesz zostać również powiadomiony o fakcie powrotu dziecka przez system alarmowy wiadomością tekstową. Możemy też zdecydować o fizycznym dostępie do poszczególnych pomieszczeń lub stref. Uwzględnienie potrzeb i planu dnia wszystkich użytkowników umożliwi odpowiednią konfigurację ustawień i personalizację systemu.
Przy okazji warto też zdecydować o wyposażeniu centrali w moduły pozwalające na komunikowanie się z nią różnymi kanałami – ethernetowym, telefonicznym. Umożliwiają one m.in. powiadamianie użytkowników poprzez wiadomości SMS, e-mail, powiadomienia PUSH czy komunikaty głosowe. Tą drogą można też przekazywać informacje do agencji ochrony. Moduły pozwalają też na konfigurację i zarządzanie inteligentnym systemem alarmowym przez aplikacje mobilne.

WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO

W sklepach i internecie dostępne są mniej lub bardziej skomplikowane zestawy alarmowe do samodzielnego montażu. Najczęściej przeznaczone są do ochrony niewielkich obiektów – małych biur, domków letniskowych itp. I choć internet jest pełen porad, jak samemu zamontować system alarmowy, nie warto z nich korzystać. Fachowy instalator nie tylko pomoże dopasować odpowiedni zestaw centrali, czujek, szyfratorów i innych elementów, ale też uniknie typowych błędów amatorów, jak montaż centrali w łatwo dostępnym miejscu czy czujek tam, gdzie ich praca może zostać zakłócona. Najlepiej pracę powierzyć firmie, która zajmie się montażem i konfiguracją, a potem serwisowaniem systemu.

ANKIETA BEZPIECZEŃSTWA