Do zabezpieczenia domu można wykorzystać różne metody. Pierwsze to środki mechaniczne, takie jak ogrodzenia, bramy, okna , drzwi o zwiększonej odporności na włamanie. Druga grupa to urządzenia elektroniczne, do których należą instalacje alarmowe i służące do monitoringu posesji kamery telewizji przemysłowej. Trzeci stopień tworzy ochrona obiektu przez wyspecjalizowaną agencję. Jak dopasować taką wielostopniową ochronę do naszych potrzeb?
Przede wszystkim powinniśmy określić, czego oczekujemy. Jeśli nasz dom stoi w środku strzeżonego osiedla szeregowców, być może wystarczy nam porządna stolarka i prosty alarm. A nieruchomość pod lasem, którą od najbliższych sąsiadów dzielą setki metrów, warto wyposażyć w lepsze zabezpieczenia elektroniczne i wykupić abonament w agencji ochrony. W rzeczywistości dobór zabezpieczeń jest bardziej skomplikowany, dlatego profesjonalną analizę bezpieczeństwa warto zlecić fachowcowi. Przy doborze systemu masz jednak dużo do powiedzenia.
System kablowy, radiowy lub mieszany
Wybór rodzaju instalacji alarmowej w dużej mierze zależy od tego, jaki dom w nią wyposażamy. W nowo wznoszonych budynkach najczęściej rozprowadza się okablowanie do poszczególnych czujek i elementów systemu na etapie prac instalacyjnych. W budynkach istniejących natomiast popularniejsza jest wersja bezprzewodowa. Jednak wybór trybu komunikacji czujek z centralą alarmową nie powinien być ograniczony tylko do tego aspektu. Istotny jest też sposób komunikacji i nadzoru centrali nad czujkami bezprzewodowymi. W tańszych rozwiązaniach komunikacja jest jednokierunkowa, w lepszych natomiast dwukierunkowa, co podnosi stopień bezpieczeństwa. Centrala nie tylko odbiera sygnały od czujek, ale też sprawdza ich stan. Nowocześniejsze centrale alarmowe można wyposażyć w moduły radiowe, które pozwalają zamontować w jednym systemie oba typy czujek.
Cyfrowe centrale pozwalają zintegrować w jednym systemie elementy czuwające nad bezpieczeństwem domu z urządzeniami automatyki domowej, takimi jak termostaty, przełączniki, czujniki wilgotności, natężenia oświetlenia, deszczu itp.
ZWYCZAJE DOMOWNIKÓW
Ważną kwestią, o której nie można zapomnieć przy planowaniu instalacji alarmowej, jest określenie zwyczajów domowników. Nie chodzi tylko o to, czy i na jak długo wychodzimy z domu, ale też o podjęcie praktycznych decyzji związanych ze sterowaniem systemem. Ustalamy więc, ile osób będzie go obsługiwało i jakie będą miały uprawnienia – np. dzieciom dajemy breloczki do rozbrajania systemu gdy wracają ze szkoły, ale nie mają uprawnień do konfiguracji systemu. Możesz zostać również powiadomiony o fakcie powrotu dziecka przez system alarmowy wiadomością tekstową. Możemy też zdecydować o fizycznym dostępie do poszczególnych pomieszczeń lub stref. Uwzględnienie potrzeb i planu dnia wszystkich użytkowników umożliwi odpowiednią konfigurację ustawień i personalizację systemu.
Przy okazji warto też zdecydować o wyposażeniu centrali w moduły pozwalające na komunikowanie się z nią różnymi kanałami – ethernetowym, telefonicznym. Umożliwiają one m.in. powiadamianie użytkowników poprzez wiadomości SMS, e-mail, powiadomienia PUSH czy komunikaty głosowe. Tą drogą można też przekazywać informacje do agencji ochrony. Moduły pozwalają też na konfigurację i zarządzanie inteligentnym systemem alarmowym przez aplikacje mobilne.
WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO
W sklepach i internecie dostępne są mniej lub bardziej skomplikowane zestawy alarmowe do samodzielnego montażu. Najczęściej przeznaczone są do ochrony niewielkich obiektów – małych biur, domków letniskowych itp. I choć internet jest pełen porad, jak samemu zamontować system alarmowy, nie warto z nich korzystać. Fachowy instalator nie tylko pomoże dopasować odpowiedni zestaw centrali, czujek, szyfratorów i innych elementów, ale też uniknie typowych błędów amatorów, jak montaż centrali w łatwo dostępnym miejscu czy czujek tam, gdzie ich praca może zostać zakłócona. Najlepiej pracę powierzyć firmie, która zajmie się montażem i konfiguracją, a potem serwisowaniem systemu.
ANKIETA BEZPIECZEŃSTWA
Jest to narzędzie, którym posługują się profesjonalni projektanci systemów alarmowych. Jest ona znacznie bardziej rozbudowana i zawiera pytania, na które sami nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć (choć na niektóre warto). Dzięki temu łatwiej będzie nam określić, jak bardzo jesteśmy narażeni na ataki przestępców i w związku z tym, jaka ochrona będzie dla nas najlepsza.
1.Czy nasz stopa życiowa jest wyższa w porównaniu z najbliższym sąsiedztwem? Niestety im lepsze stanowisko, zarobki czy samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że złodzieje wybiorą akurat nas, a nie sąsiada z lewej czy prawej. Przestępcy rzadko działają bez wcześniejszego przygotowania, dobrze sprawdzają informacje na temat potencjalnych ofiar. Dlatego nie warto zanadto chwalić się statusem.
2.Czy mamy dobry kontakt z sąsiadami? Jeżeli tak, to możemy liczyć, że zwrócą uwagę, jeśli będzie się działo u nas coś niepokojącego.
3.Na jak długo pozostawiamy dom bez opieki? Im dłużej budynek w ciągu dnia jest pusty, tym łatwiejszym jest łupem dla włamywaczy.
4.Czy okolica jest gęsto zabudowana? Im mniejsza odległość dzieli nas od sąsiadów, tym mniej łasym jesteśmy kąskiem.
5.Czy bryła domu jest prosta i dobrze oświetlona? Jeżeli wokoło jest dużo zakamarków, w których łatwo się ukryć, tym lepiej dla złodziei.
6.Czy nasz dom jest duży? Im większy budynek, tym bardziej kusi złodziei.
7.Czy mamy solidne ogrodzenie? Jest ono utrudnieniem, które brane jest przez złodziei pod uwagę.
8.Jak wygląda nasz ogród? Jeżeli ma miejsca, w których łatwo się ukryć i obserwować dom, to upraszcza przestępcom realizację ich planów.
9.Czy mamy psa, który może odstraszyć ewentualnych przestępców? Pamiętajmy, że czworonóg nie zapobiegnie wszystkim zagrożeniom (profesjonalni złodzieje mają sposoby nawet na bardzo agresywne psy) ale z pewnością może spłoszyć nieprzygotowanych i przypadkowych włamywaczy.