Inteligentnym domem staje się budynek wyposażony w system automatyki oraz odpowiednio zaprojektowane i wykonane instalacje. System automatyki zapewnia kontrolę nad instalacjami i urządzeniami połączonymi wspólnym systemem zarządzania. Cały proces wdrożenia  technologii “inteligentnego domu” jest nazywany powszechnie integracją systemów. Instalacje, które dotychczas nie miały ze sobą zbyt wiele wspólnego mają możliwość ze sobą “rozmawiać”. Dzięki temu, że instalacje te są zintegrowane za pomocą systemu automatyki użytkowanie takiego domu staje się prostsze co bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz komfort życia.

Twój dom, który Cię rozumie?

Idea funkcjonowania inteligentnego budynku opiera się na zaplanowanych i zautomatyzowanych czynnościach, które w domu z tradycyjną instalacją elektryczną wykonują się osobno i niezależnie od siebie. Natomiast działając wspólnie są główną przyczyną oszczędności czasu i zwiększenia komfortu domowników. Obsługa domowych urządzeń jeszcze nigdy nie była tak prosta i przyjemna.

Dom, który…

    …wie, że idziesz w nocy do toalety i włącza światło ustalając poziom jasności?
    …ma wiele pracy po wyjściu do pracy i szkoły wszystkich domowników i wyłącza niepotrzebnie działające urządzenia?
    …wie, że jest słonecznie i wykorzystuje promienie słoneczne do ogrzewania podnosząc rolety?
    …sam dba o najwyższy poziom bezpieczeństwa i uzbraja alarm, odcina dopływ wody, gazu?

SCENY

Powrót z pracy

Jeszcze przed domem, po przekroczeniu bramki wejściowej włącza się oświetlenie zewnętrzne i wskazuje Ci drogę do środka. Światło na ganku pomaga Ci znaleźć odpowiedni klucz do drzwi. Zanim wejdziesz, wiesz, że dom już jest przygotowany na Twoją obecność. W środku są włączone światła, ustawiona właściwa temperatura, a w tle słychać Twoją ulubioną muzykę. Wszystko za sprawą otwarcia bramki wejściowej kodem lub za pomocą aplikacji w smartfonie.

Wyjście

Przed opuszczeniem domu nie sprawdzasz czy zamknięte są wszystkie okna, nie wyłączasz świateł we wszystkich pomieszczeniach. Przytrzymujesz jeden przycisk zlokalizowany przy drzwiach wejściowych i tym samym dom przygotowuje się do Twojego wyjścia abyś mógł spokojnie opuścić budynek. Wyłączają się światła, obniża temperatura, system alarmowy zaczyna czuwać.

Pobudka

Od poniedziałku do piątku o godzinie 6:30 telewizor włącza się na twój ulubiony kanał informacyjny, a jego głośność automatycznie zwiększa się o jeden poziom co każdą minutę mobilizując Cię do pobudki. Klikając pilotem wyłączasz funkcję drzemki i głośność wraca do normalnego poziomu. Jeżeli nie znajdziesz pilota w pościeli, wystarczy że wstaniesz z łóżka. Gdy wykryje Cię czujnik ruchu, system automatycznie wyciszy telewizor. W tym czasie gorąca kawa czeka już na ekspresie. Rolety są uchylone w sypialni na 30% a łazienka wita Cię ciepłą podłogą i ulubioną stacją radiową podczas marszu pod prysznic. Gdy skończysz i wyłączasz światło w łazience, rolety podnoszą się całkowicie, a automatyka mieszkania zmienia funkcję przełączników programowalnych z porannych na dzienną.

Kino

Po wybraniu przycisku odpowiadającemu przypisanej scenie “kino” zasiadasz w fotelu oczekując na seans. Zaczynają sie opuszczać rolety w salonie, przygasa światło, wysuwa się projektor i opuszcza ekran. Następnie zostaje uruchomiony system audio, który nie pozwala abyś stracił choćby fragment filmu wybierając się do toalety. Dźwięk może podążać za Tobą, bo przecież to inteligentne kino.

Inteligentne rolety

W dni powszednie, o 6 rano, rolety podnoszą się automatycznie, wpuszczając poranne słońce do sypialni i całego budynku. Gdy wychodzisz, żaluzje od strony zachodniej opuszczają się wraz ze słońcem, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Wieczorem, gdy wejdziesz do pomieszczenia na dłużej niż minutę, rolety podniosą się samodzielnie, aż do chwili uzbrojenia alarmu nocnego. Jeśli włączysz światło na balkonie lub otworzysz okno, roleta tarasowa podniesie się automatycznie, umożliwiając swobodne wyjście na świeże powietrze.